שכטר דיגיטל - קידום ממומן PPC, אסטרטגיה לשיווק דיגיטלי
שכטר דיגיטל - קידום ממומן PPC, אסטרטגיה לשיווק דיגיטלי

מי מטרגט אותך בפייסבוק?

הרשת החברתית המובילה בעולם נהנית מכמות דאטה עצומה על כל אחד ואחת מאיתנו. הודות לדאטה הזו המפרסמים נוהרים אלינו באמצעות פרסום דרך Facebook ads תחת המטרייה של Facebook business manager. כך הם יכולים להשתמש בחכמת האלגוריתם לטרגוט נכון בפייסבוק והתאמה אישית במידת האפשר.

אנחנו בוחרים ברצון רק לנדב על עצמינו מידע לפייסבוק: 

  • האם אני גבר או אישה, 
  • מה הגיל שלי (כמובן שאשמח לקבל ברכות ליום ההולדת), 
  • מי החברים שלי, בני המשפחה שלי, מה המצב המשפחתי שלי 
  • מה תחומי העניין שלי: באיזה קבוצות אני נמצאת, לאילו תכנים אני מגיבה, עמודים שעשיתי להם לייק, הפעילות שלי באינסטגרם ועוד

במקביל מפרסמים ובעלי אתרים מטמיעים פיסת קוד של פייסבוק באתר שלהם שנקראת פיקסל. הפיקסל הזה מאפשר להם למדוד את הקמפיינים שהם מנהלים בפייסבוק, ולכן פייסבוק יכולה להשלים מידע נוסף שלא מגיע משיטוט בפיד:

  • באילו אתרים אנחנו מבקרים
  • מה הרגלי הגלישה שלנו
  • האם אנחנו רוכשים אונליין, אילו מוצרים ובאיזה תדירות וכו'

כל הדאטה הזה מאפשר לפייסבוק לבנות "פרסונה" מסוימת שמייצגת אותנו וכך להתאים לנו פרסום ממומן בפיד.

זה אמנם על קצה המזלג, אבל מקווה שיספיק לנו להבין 3 דוגמאות לטרגוט בפייסבוק (ואינסטגרם) שתוכלו לפגוש גם אצלכם בפיד באופן יומיומי:

פרסום לאחר שביקרנו באתר

נקרא בשפה המקצועית רימרקטינג (ולפעמים גם ריטרגטינג). אם הייתי באתר מסוים, תופיע מודעה ש"תרדוף" אחריי ותנסה לשכנע אותי לסיים פעולה כלשהי באתר כמו רכישה, הרשמה או השארת פרטים. בהגדרות בפייסבוק האישי שלנו אפשר למצוא מידע על מפרסמים שהגיעו אלינו, לחסום מודעות שלא רלוונטיות לנו ולדייק את ההגדרות תחת Ad preferences (אתם צריכים להיות מחוברים לפייסבוק שלכם).

 רימרקטינג - דוגמה

פרסום בעקבות תחום עניין 

כשאנחנו מחפשים משהו ברשת, זה שווה ערך ללכתוב את בקשתנו על המצח 🙂 אם לדוגמה אני מחפשת לרכוש נעליים, כל הפיד שלי יוצף באינסוף מודעות של נעליים. אפשר להתווכח אם זה אפקט חיובי או אולי פחות, בדיוק כמו שחלק מהאנשים בחנות יעדיפו לקבל עזרה מהמוכר וחלק יעדיפו לחפש לבד. אני מוצאת את זיהוי תחום העניין שלי כמשהו חיובי, שהרבה פעמים מקל עליי במחקר שוק וחשיפה למוצרים שלא תמיד חשבתי עליהם. החיסרון היחיד מבחינתי, שאי אפשר לשנות סטטוס ל"לא רלוונטי" ברגע שכבר ביצעתי את הרכישה איפשהו, והפיד שלי יהיה מוצף במוצר שכבר רכשתי במשך תקופת זמן נוספת

תחום עניין - דוגמה

פרסום בעקבות דימיון לקבוצה מסוימת – lookalike

הגענו לגביע הקדוש של הפרסום בפייסבוק. אנחנו יכולים לבקש מפייסבוק שימצא עבורנו אחוז מסוים מכלל היוזרים, שלפי האלגוריתם של פייסבוק חולק דימיון עם היוזרים שנמצאים ברשימה שלנו. אם זה נשמע כמו סינית, אני אתן דוגמה: יש לי חנות לרכישת נעליים אונליין. לאורך זמן צברתי אלפי רכישות ובכל פעם שבוצעה רכישה פייסבוק ירה פיקסל המרה שיודע למדוד את הרכישה. עכשיו אני יכולה לרכז את כל הפעמים שהפיקסל "הודיע על רכישה" לתוך רשימה, שבעצם מכילה את הלקוחות שלי, ומכאן אני יכולה להשתמש ברשימה הזו כבסיס ל-lookalike. אם החנות שלי נמצאת בישראל, כדאי שהרשימה שלי תכיל בין 1,000-5,000 יוזרים (אבל אפשר לייצר רשימה גם עם 100 יוזרים). מתוך אלפי היוזרים הבודדים אני יכולה לייצר קהלי לוקאלייק שגודלם נע בין כ-60,000 (lookalike 1%) לכ-600,000 יוזרים (lookalike 10%). כמה שהאחוז נמוך יותר, רמת הדימיון תהיה גבוהה יותר. ככל שהאחוז עולה, הקהל מתרחב, אך גם המאפיינים הדומים כבר יהיו פחות מובהקים.

לוקאלייק - דוגמה

הדרך שלנו לברר את "מאחורי הקלעים" של טרגוט בפייסבוק, כלומר מדוע נחשפנו דווקא לפוסט ספציפי, יחסית פשוטה. בהרבה מקרים נקבל גילוי נאות באופן הבא: לחיצה על שלושת הנקודות בצד ימין למעלה תאפשר לנו לברר מדוע אנחנו רואים דווקא את הפוסט הממומן הזה:

הסבר why am I seeing this ad

 

רוצים לדעת איך זה עובד גם בגוגל? תציצו כאן